Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

 1. Úvod
 2. Rady a tipy
 3. Trávníkové hnojivo
 4. Jak aplikovat hnojivo Travin

Jak aplikovat hnojivo Travin

 

Travin je granulované hnojivo velmi šetrné k trávníku. Obsahuje herbicidní látky, které se společně s živinami uvolňují postupně po dobu 1-2 měsíců. Trávník tak netrpí stresem a nemůže dojít ke spálení. Travin, speciální hnojivo na trávníky s účinkem proti plevelům, představuje moderní způsob likvidace plevelů.

Hnojivo ( Přípravek ) Travin vykonává hned tři funkce:

 1. vyživuje trávník díky hnojivu NPK
 2. likviduje dvouděložné plevele díky obsaženému selektivnímu herbicidu
 3. provzdušňuje půdu s pomocí zeolitu

Přejít do shopu >> Koupit hnojivo Travin

Jak aplikovat přípravek Travin

Hnojivo Travin se aplikuje na trávník rozhozem:

 • na menší plochy jej lze snadno aplikovat rozhozem z ruky
 • na větší plochy cca 200 m2 a více je vhodnější použít posypový vozík nebo ruční rozmetadlo - docílíme tak rovnoměrnější aplikaci na trávník

Rovnoměrnost je důležitá. Dbejte na přesné pokrytí trávníku, aby jste na něm neměli pruhy. Snažte se dodržet dávku.

 • přípravek se aplikuje v dávce 30 g/m2

Je ideální si před aplikací odvážit množství hnojiva, které odpovídá Vaší ploše trávníku. Usnadní Vám to aplikaci a lépe dodržíte dávkování.

 

Podmínky pro aplikaci Travinu

Optimální doba použití je v době rané vegetace v dubnu a květnu, jinak lze Travin použít po celou dobu vegetace (mimo podzim) podle potřeby daného typu trávníku, ročního období a míry zaplevelení.

 • po aplikaci je dobré trávník zalít či počkat na srážky - účinkem vody dojde k rychlejšímu vyplavení živin a nastartuje se uvolňování selektivních herbicidů do půdy, z níž vstupují přes kořeny do plevelů a účinkují pozvolna po dobu 2 měsíců

Výživné látky jsou optimálně z přípravku uvolňovány působením vody z mírných dešťových srážek nebo mírné zálivky. Stejně tak je tomu i u aktivace působení účinných látek na plevele. Naopak  nadměrné vodní srážky a nadměrná zálivka trávníků nejsou prospěšné pro efektivní transport živin z přípravku Travin  do kořenů rostlin.

 • ošetření trávníků lze opakovat stejným způsobem po 2 měsících
 • nikdy neaplikujte přípravek na přímém slunci za teplot přes 25°C
 • aplikujte nejdříve 2 - 3 dny po sečení

 

Jak hnojivo Travin působí na plevele

Působení hnojiva Travin

Větší část živin se z přípravku Travin uvolní po postupném spadu asi  20 - 30 mm vodních srážek, obvykle za 1 -2 týdny.  Zbývající množství  živin se z přípravku uvolní po postupném spadu dalších 20 - 30 mm mírných vodních srážek. Nadměrné vodní srážky a nadměrná zálivka trávníků nejsou prospěšné pro efektivní transport živin z přípravku Travin do kořenů rostlin.

Oba herbicidy se z přípravku Travin také optimálně  uvolňují  mírným deštěm nebo mírnou zálivkou. Účinná látka clopyralid  vystupuje z přípravku Travin rychleji a působí ihned, kdežto  druhá herbicidní látka fluroxypyr  se uvolňuje výrazně pomaleji a dlouhodoběji. Oba herbicidy se ve své účinnosti na plevele dobře doplňují.

Travin proniká do rostlin prostřednictvím pletiv a kořenů.

 

Travin - hnojivo nebo přípravek?

Je těžké o Travinu mluvit jen jako o hnojivu. Někdy se mi do textu vloudilo také slovo přípravek. Ano, Travin obsahuje nejen výživu pro trávník ( živiny ), ale také dvě účinné látky, které potlačují plevele. V Travinu je navíc obsažen Zeolit.

Díky tomuto složení vykonává hnojivo Travin tři funkce:

 • vyživuje trávník díky hnojivu NPK
 • likviduje dvouděložné plevele díky obsaženému selektivnímu herbicidu
 • provzdušňuje půdu s pomocí zeolitu

Dohromady se tyto složky podporují. Pokud se podíváme na konkrétní složení živin a množství účinné látky je vhodné doporučit Travin do plánu hnojení, například po jarním hnojivu. Plán výživy trávníku může vypadat následovně:

 1. Jarní hnojivo ( březen - duben )
 2. Travin ( buben - květen - červen )
 3. Sezonní hnojivo ( červen )
 4. Září ( podzimní hnojivo

Klasickými hnojivy dodáme trávníku potřebné živiny pro celou sezonu. Vždy volíme hnojiva pro konkrétní roční období. Jaro více dusíku pro rychlejší start. V létě vyrovnanější poměr dusíku a draslíku a na podzim hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Do toho aplikujeme Travin, který nám svými živinami vyplní část na konci jara. A zároveň díky účinným látkám potlačí plavele v trávníku. Termíny v plánu jsou orientační, vždy se rozhodujete podle konktérních klimatických podmínek a stavu trávníku.

Přejít do shopu >> Koupit hnojivo Travin

 

Složení hnojiva Travin

 

Travin obsahuje dvě účinné látky na likvidaci plevelů + živiny pro výživu trávníku a zeolit.

Účinné látky

 

 • fluroxypyr: 1,3 - 2,0 g / kg t.j. 4-amino-3,5-dichlor-6-fluor-2-pyridyloxyoctová kyselina
 • clopyralid: 0,2- 0,5 g / kg t.j. 3,6-dichlorpyridin-2-karboxylová kyselina

Stejné účinné látky jsou obsaženy například v přípravku Bofix, v oblíbeném selektivním přípravku na likvidaci plevelů v trávníku.

Složení živin

Přípravek Travin obsahuje vyvážené množství dusíku,fosforu,draslíku,hořčíku a stopových prvků. Minerální složka zaručuje velmi dobrou výživu trávníku.

poměr živin N–P–K (13–5–5) + 2% MgO + 0,5% Fe

Zeolit

Přítomnost zeolitového substrátu vzhledem ke svým sorbčním schopnostem zaručuje rovnoměrné a pravidelné přijímání živin a ochranářských látek v dané lokalitě.

Zeolit ve svých pórech dokáže zadržet společně s vodou i živiny, nedochází k jejich vyplavování do spodních vrstev půdy. Šetří vodu. Používá se k vylehčování půdy. Dále se používá jako regulátor půdní vlhkosti prodlužující účinek minerálních hnojiv.

 

Balení hnojiva Travin

Travin je dodáván ve čtyřech různých balení. Nejmenší balení je 0,8 kg, vystačí pro 26 m2, ideální pro malé zahrádky a předzahrádky. Toto balení je vybaveno jednoduchým aplikátorem. A tak jednoduše odšroubujete víko u plastové nádoby a můžete aplikovat.

Další balení je určeno pro střední velikost trávníkové plochy. Jde o balení 4 kg a 8 kg, které vystačí pro 133 m2 a 266 m2. Čtyřkilovka a osmikilovka Travinu je v praktické plastovém kbelíku, který můžete po spotřebovaání Travinu využít například pro nošení zahradního odpadu.

Největší balení je 20 kg. Je dodáváno v potištěném pevném igelitovém pytli. Dvacet kilo Travinu vystačí pro 666 m2, je tedy určené pro větší zahrady.

 

Přejít do shopu >> Koupit hnojivo Travin

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz