Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

Jak vybrat hnojivo

jak vybrat trávníkové hnojivo

Potřebujete vybrat hnojivo pro trávník?  Zdá se Vám vše nějak nepřehledné? Zde je pro Vás připraven jednoduchý návod, jak se v této problematice zorientovat.

Podíváme se jak jsou hnojiva pro trávník u nás v shopu rozdělena a na co se zaměřit při jejich výběru.

O potřebě hnojiv všeobecně

Půda poskytuje rostlinám to základní pro růst a jejich vývoj, poskytuje jim živiny a vodu. O živinách bychom měli mít při pěstování přehled, aby nám v půdě nechyběly nebo naopak, aby zbytečně nepřebývaly. Nedostatek i přebytek  škodí.

Základ získáme z rozborů půdy. Pokud to myslíte s jakýmkoliv pěstování vážně, nechte si udělat rozbor půdy na začátku pěstování a následně vždy po 5-6 letech využívání půdy. O této problematice si přečtěte článek v magazínu Rosmarinus.cz: Přístupné živiny v půdě a Liebigův zákon

Jaké živiny trávník potřebuje

Na začátku si je potřeba říci, proč vůbec trávník hnojit a jaké živiny trávník potřebuje. Proč bych ten trávník měl hnojit, vždyť roste? Určitě jste již slyšeli tento povzdech řady zahrádkářů. Ano roste, ale živiny v půdě nejsou nekonečné a trávník jich spotřebuje za rok docela dost. Pokud chcete mít krásný hustý a sytě zelený trávník je nutné mu dopřát správnou výživu a to několikrát za rok. Jinak trávník při nedostatku výživy začne žloutnout, listy budou slabší, v trávníku se rozšíří plevele a mech.

A potřeba živin u okrasného trávníku je docela vysoká. Podle místních podmínek, frekvence sečení a míry zatížení trávníku potřebuje trávník ročně 15-20 g čistého N ( dusík ) /m2.

U ostatních živin je to následující množství živin za rok:

  • fosfor: 3,4 - 8 g P2O5/m2
  • draslík: 9,6 - 19,3 K2O/m2

plus nějaký hořčík a další stopové prvky.

Zhlediska času lze zjednodušeně říci, že na jaře je nejvíce potřeba dusík, v létě se poměr dusku a draslíku vyrovnává a na podzim převládá draslík. Fosfosr je ve větší míře potřeba při novém výsevu.

Plán hnojení a rozdělení trávníkových hnojiv

V shopu www.svet-travniku.cz naleznete kvalitní trávníková hnojiva rozdělená podle jednoduchého klíče do jednotlivých kategorií:


 

 

 

Toto rozdělení vychází z výše uvedeného a ze zákládního minimalistického plánu hnojení okrasného trávníku, je potřeb na živiny v průběhu roku. Základní plán výživy trávníku má tři hlavní části:

 

  1. Jaro ( březen - duben )
  2. Počátek léta ( červen - červenec )
  3. Podzim ( září - říjen )

 

 

Do tohoto základního plánu můžeme vložit aplikaci dalších speciálních hnojiv, jako jsou hnojiva proti plevelům v trávníku - Travin a hnojiva proti mechu, ty se nejčastěji aplikují v období konec dubna - červen.

Jak správně aplikovat hnojivo Travin si přečtěte v článku: Jak aplikovat hnojivo Travin

Granulovaná hnojiva se stále častěji doplňují o aplikaci kapalných a tekutých hnojiv. U nich je výhoda rychlého přijmu živin. Aplikaci kapalných hnojiv vkládáme mezi aplikace granulovaných hnojiv.

Startovací hnojiva využíváme při výsevu nového trávníku. aplikují se před výsevem a pomáhají trávníku při jeho vzcházení.

 

Některá hnojiva mají univerzálnější charakter využití a složení živin. Ty můžeme využít k několika aplikacím v průběhu celé sezony, jen na podzim aplikuje speciální podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V této kategorii je velmi oblíbené hnojivo LX-MU 800 od Wolf-Garten, patří k nejprodávanějšímu hnojivu v shopu.

 

Rozdíl mezi dlouhodobým a "normálním" trávníkovým hnojivem

Stále častěji se prosazuje aplikace tzv. dlouhodobých hnojiv. Jde o hnojiva s postupným uvolňováním živin, až po dobu 2-3 měsíců.

Jde o hnojiva s technologií obalované granule. Tato technologie zajišťuje postupné uvolňování živin. Granule je složena například močoviny, polymerového obalu, voskové vrstvy a ze síry. Struktura granule je pevná, trvanlivá. Což je velká výhoda při výrobě a při samotné aplikaci. K aktivaci živin a jejich postupnému uvolňování dochází na základě vlhkosti a teploty.

Živiny se u těchto hnojiv uvolňují postupně, trávník si bere jen to co potřebuje, využití živin z těchto hnojiv je vyšší. Kdežto u "normálních" hnojiv dojde k okamžitému uvolnění živin, trávník nestihne všechyn živiny využít, část ji uteče to p§dního profilu, kde na ně trávník již " nedosáhne".

Jaký rozdíl v působení? Podívejte se na obrázek od Garden Boom, který vše názorně ukazuje:

 

Při výběru trávníkového hnojiva zvažte následující:

  • aktuální potřebu živin ( stav trávníku a roční období )
  • balení hnojiva - vybírejte objem balení dle Vaší plochy trávníku
  • cena hnojiva - u trávníkových hnojiv částečně platí ( podobně jako o travních směsí ) stejný poměr jako známe u vína nebo kávy. čím kvalitnější hnojivo, tím vyšší jeho cena.

Při aplikaci hnojiv vždy postupujte dle návodu, který je součástí balení jednotlivých hnojiv a dodržujte danné dávkování. Aplikujte na suchý trávník. Aplikace by měla být přesná a rovnoměrná. Pro rozhoz trávníkového hnojiva používejte rozmetadla nebo aplikační vozíky. Tak zaručíte, že aplikace hnojiva bude pro trávník bezpečná a nedojde k jeho popálení.

 

Vyberte si trávníkové hnojivo:

>> Přejít na shop - trávníková hnojiva

 

 

 


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz