Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
26.02.2017

Jak vybrat hnojivo

jak vybrat trávníkové hnojivo

Potřebujete vybrat hnojivo pro trávník?  Zdá se Vám vše nějak nepřehledné? Zde je pro Vás připraven jednoduchý návod, jak se v této problematice zorientovat.

Podíváme se jak jsou hnojiva pro trávník u nás v shopu rozdělena a na co se zaměřit při jejich výběru.

O potřebě hnojiv všeobecně

Půda poskytuje rostlinám to základní pro růst a jejich vývoj, poskytuje jim živiny a vodu. O živinách bychom měli mít při pěstování přehled, aby nám v půdě nechyběly nebo naopak, aby zbytečně nepřebývaly. Nedostatek i přebytek  škodí.

Základ získáme z rozborů půdy. Pokud to myslíte s jakýmkoliv pěstování vážně, nechte si udělat rozbor půdy na začátku pěstování a následně vždy po 5-6 letech využívání půdy. O této problematice si přečtěte článek v magazínu Rosmarinus.cz: Přístupné živiny v půdě a Liebigův zákon

Jaké živiny trávník potřebuje

Na začátku si je potřeba říci, proč vůbec trávník hnojit a jaké živiny trávník potřebuje. Proč bych ten trávník měl hnojit, vždyť roste? Určitě jste již slyšeli tento povzdech řady zahrádkářů. Ano roste, ale živiny v půdě nejsou nekonečné a trávník jich spotřebuje za rok docela dost. Pokud chcete mít krásný hustý a sytě zelený trávník je nutné mu dopřát správnou výživu a to několikrát za rok. Jinak trávník při nedostatku výživy začne žloutnout, listy budou slabší, v trávníku se rozšíří plevele a mech.

A potřeba živin u okrasného trávníku je docela vysoká. Podle místních podmínek, frekvence sečení a míry zatížení trávníku potřebuje trávník ročně 15-20 g čistého N ( dusík ) /m2.

U ostatních živin je to následující množství živin za rok:

  • fosfor: 3,4 - 8 g P2O5/m2
  • draslík: 9,6 - 19,3 K2O/m2

plus nějaký hořčík a další stopové prvky.

Zhlediska času lze zjednodušeně říci, že na jaře je nejvíce potřeba dusík, v létě se poměr dusku a draslíku vyrovnává a na podzim převládá draslík. Fosfosr je ve větší míře potřeba při novém výsevu.

Plán hnojení a rozdělení trávníkových hnojiv

V shopu www.svet-travniku.cz naleznete kvalitní trávníková hnojiva rozdělená podle jednoduchého klíče do jednotlivých kategorií:


 

 

 

Toto rozdělení vychází z výše uvedeného a ze zákládního minimalistického plánu hnojení okrasného trávníku, je potřeb na živiny v průběhu roku. Základní plán výživy trávníku má tři hlavní části:

 

  1. Jaro ( březen - duben )
  2. Počátek léta ( červen - červenec )
  3. Podzim ( září - říjen )

 

 

Do tohoto základního plánu můžeme vložit aplikaci dalších speciálních hnojiv, jako jsou hnojiva proti plevelům v trávníku - Travin a hnojiva proti mechu, ty se nejčastěji aplikují v období konec dubna - červen.

Jak správně aplikovat hnojivo Travin si přečtěte v článku: Jak aplikovat hnojivo Travin

Granulovaná hnojiva se stále častěji doplňují o aplikaci kapalných a tekutých hnojiv. U nich je výhoda rychlého přijmu živin. Aplikaci kapalných hnojiv vkládáme mezi aplikace granulovaných hnojiv.

Startovací hnojiva využíváme při výsevu nového trávníku. aplikují se před výsevem a pomáhají trávníku při jeho vzcházení.

 

Některá hnojiva mají univerzálnější charakter využití a složení živin. Ty můžeme využít k několika aplikacím v průběhu celé sezony, jen na podzim aplikuje speciální podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V této kategorii je velmi oblíbené hnojivo LX-MU 800 od Wolf-Garten, patří k nejprodávanějšímu hnojivu v shopu.

 

Rozdíl mezi dlouhodobým a "normálním" trávníkovým hnojivem

Stále častěji se prosazuje aplikace tzv. dlouhodobých hnojiv. Jde o hnojiva s postupným uvolňováním živin, až po dobu 2-3 měsíců.

Jde o hnojiva s technologií obalované granule. Tato technologie zajišťuje postupné uvolňování živin. Granule je složena například močoviny, polymerového obalu, voskové vrstvy a ze síry. Struktura granule je pevná, trvanlivá. Což je velká výhoda při výrobě a při samotné aplikaci. K aktivaci živin a jejich postupnému uvolňování dochází na základě vlhkosti a teploty.

Živiny se u těchto hnojiv uvolňují postupně, trávník si bere jen to co potřebuje, využití živin z těchto hnojiv je vyšší. Kdežto u "normálních" hnojiv dojde k okamžitému uvolnění živin, trávník nestihne všechyn živiny využít, část ji uteče to p§dního profilu, kde na ně trávník již " nedosáhne".

Jaký rozdíl v působení? Podívejte se na obrázek od Garden Boom, který vše názorně ukazuje:

 

Při výběru trávníkového hnojiva zvažte následující:

  • aktuální potřebu živin ( stav trávníku a roční období )
  • balení hnojiva - vybírejte objem balení dle Vaší plochy trávníku
  • cena hnojiva - u trávníkových hnojiv částečně platí ( podobně jako o travních směsí ) stejný poměr jako známe u vína nebo kávy. čím kvalitnější hnojivo, tím vyšší jeho cena.

Při aplikaci hnojiv vždy postupujte dle návodu, který je součástí balení jednotlivých hnojiv a dodržujte danné dávkování. Aplikujte na suchý trávník. Aplikace by měla být přesná a rovnoměrná. Pro rozhoz trávníkového hnojiva používejte rozmetadla nebo aplikační vozíky. Tak zaručíte, že aplikace hnojiva bude pro trávník bezpečná a nedojde k jeho popálení.

 

Vyberte si trávníkové hnojivo:

>> Přejít na shop - trávníková hnojiva

 

 

 


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.