Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Návody, rady a tipy
  4. Jak vytvořit bio zahradu

Jak vytvořit bio zahradu

Myslíte si, že na světě nemůže existovat místo, v němž se cítí dobře jak člověk, tak i živočichové a rostliny? Omyl. Takovým místem je biozahrada.

Jak vytvořit biozahradu

Přestože v mnohých z vás může slůvko „bio“ vyvolávat pocit něčeho přikrášleného, mediálně přehnaného nebo ekologicky zaměřeného, není to tak úplně pravda. Biozahrada je místem, kde jednotlivé druhy nebojují o přežití, nýbrž žijí v symbióze, spolupracují.

Základem biozahrad jsou smíšené kultury a intenzivní kompostování. Přidáme-li k tomu ještě logické uvažování, získáme neobyčejný biotop, kde vypěstujete skutečně šťavnaté ovoce i zeleninu.

Zprvu bylo chemické hnojení objevem. Efektivní a rychlá likvidace škůdců a plísní znamenala v zemědělském průmyslu velký pokrok. Ovšem jen do té doby, než se zjistilo, že podobné chemikálie zabíjejí i zdraví prospěšné organismy, hmyz, pavouky, půdní houby a bakterie, starající se o dobrou kvalitu humusu.

Právě s nízkou kvalitou humusu a zhoršeným stavem rostlin se začíná rozmáhat fenomén biozahrad a ekologického zemědělství.

Základem je dobrý kompost

Jednou z nejdůležitějších součástí biozahrady je kompost. Kompost si můžete velice jednoduše vytvořit sami. Svépomocí. Do kompostérů, které některé radnice rozdávají téměř zadarmo, vkládejte organický odpad nejenom ze zahrady, ale i z domácnosti. Výhodou kompostéru je fakt, že nemá dno, díky čemuž se do něj mohou dostávat nejrůznější organismy, včetně žížal, které kompostu dodávají tu pravou „šťávu“.

Takovýto kompost, včetně tzv. rostlinných zákvasů, které jsou nedílnou součástí zeleného hnojení, přidáváme k rostlinám, abychom pro dokonalý růst všech rostlin vytvořili správné humusové prostředí. Kromě toho můžeme dodávat i čerstvý hnůj, který působí v určitých fázích jako ledková hnojiva.

Přečtěte si také:

Rozmanitost a vhodné kombinace

Důležité je připomenout si, že by ve správné zahradě měly všechny složky systému vzájemně spolupracovat. Rozmanitost přírodních druhů se stává nedílnou podmínkou pro zlepšování úrodnosti. Využíváme proto vzájemných a historicky osvědčených kombinací druhů. Například k bramborám a okurkám se hodí bobovité rostliny, protože zvyšují podíl dusíku, mrkev kombinujeme s cibulí, květák s rajčaty.

Přírodní hnojiva Wolf Garten

Bez chemie

Kromě samotné zeleniny bychom neměli zapomínat ani na bylinky a ovoce, přičemž právě bylinková skalka dopomáhá k vzájemné rovnováze. Zároveň nepoužíváme žádná chemická hnojiva a přípravky proti škůdcům. Chemii nahradíme osvědčenými výluhy ze zeleniny nebo bylinek, popřípadě výsevem samotných bylinek

Zajímavost: Zkombinujeme-li určité druhy bylinek či zeleniny, zabráníme škůdcům v jejich napadení. Křen bezpečně odpudí mandelinku bramborovou, česnek a pór zachrání jahody před plísní, máta odpuzuje ze záhonů mravence a jiný obtížný hmyz.

Díky biozahradám získáme hřejivý pocit dobra a bezpečí. A to především proto, že jsme udělali něco nejenom pro sebe, ale i pro přírodu jako takovou.

Hnojiva a postřiky pro zahradu bez chemie, tedy přírodní přípravky a organická hnojiva najdete i u nás v shopu svet-travniku.cz. V kategorii Zahrada bez chemie najdete na výběr hnojiva pro různé druhy zeleniny a drobného ovoce, organické přírodní hnojivo pro trávník a několik přípravků proti škůdcům na přírodní bázi.

Vyberte si Zahradu bez chemie

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz