Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Návody, rady a tipy
  4. Vytváříme biozahradu

Vytváříme biozahradu

Přestože v mnohých z vás může slůvko „bio“ vyvolávat pocit něčeho přikrášleného, mediálně přehnaného nebo ekologicky zaměřeného, není to tak úplně pravda. Biozahrada je místem, kde jednotlivé druhy nebojují o přežití, nýbrž žijí v symbióze, spolupracují.

Nejdůležitějších součástí biozahrady je kompost

Základem biozahrad jsou smíšené kultury a intenzivní kompostování. Přidáme-li k tomu ještě logické uvažování, získáme neobyčejný biotop, kde vypěstujete skutečně šťavnaté ovoce i zeleninu.

Zprvu bylo chemické hnojení objevem. Efektivní a rychlá likvidace škůdců a plísní znamenala v zemědělském průmyslu velký pokrok. Ovšem jen do té doby, než se zjistilo, že podobné chemikálie zabíjejí i zdraví prospěšné organismy, hmyz, pavouky, půdní houby a bakterie, starající se o dobrou kvalitu humusu. Právě s nízkou kvalitou humusu a zhoršeným stavem rostlin se začíná rozmáhat fenomén biozahrad a ekologického zemědělství.

Jednou z nejdůležitějších součástí biozahrady je kompost. Kompost si můžete velice jednoduše vytvořit sami. Svépomocí. Do kompostérů, které některé radnice rozdávají téměř zadarmo, vkládejte organický odpad nejenom ze zahrady, ale i z domácnosti. Výhodou kompostéru je fakt, že nemá dno, díky čemuž se do něj mohou dostávat nejrůznější organismy, včetně žížal, které kompostu dodávají tu pravou „šťávu“.

Takovýto kompost, včetně tzv. rostlinných zákvasů, které jsou nedílnou součástí zeleného hnojení, přidáváme k rostlinám, abychom pro dokonalý růst všech rostlin vytvořili správné humusové prostředí. Kromě toho můžeme dodávat i čerstvý hnůj, který působí v určitých fázích jako ledková hnojiva.

Nezapomeňte na rozmanitost

Důležité je připomenout si, že by ve správné zahradě měly všechny složky systému vzájemně spolupracovat. Rozmanitost přírodních druhů se stává nedílnou podmínkou pro zlepšování úrodnosti. Využíváme proto vzájemných a historicky osvědčených kombinací druhů. Například k bramborám a okurkám se hodí bobovité rostliny, protože zvyšují podíl dusíku, mrkev kombinujeme s cibulí, květák s rajčaty.

Kromě samotné zeleniny bychom neměli zapomínat ani na bylinky a ovoce, přičemž právě bylinková skalka dopomáhá k vzájemné rovnováze. Zároveň nepoužíváme žádná chemická hnojiva a přípravky proti škůdcům. Chemii nahradíme osvědčenými výluhy ze zeleniny nebo bylinek, popřípadě výsevem samotných bylinek.

Zajímavost: Zkombinujeme-li určité druhy bylinek či zeleniny, zabráníme škůdcům v jejich napadení. Křen bezpečně odpudí mandelinku bramborovou, česnek a pór zachrání jahody před plísní, máta odpuzuje ze záhonů mravence a jiný obtížný hmyz.

Díky biozahradám získáme hřejivý pocit dobra a bezpečí. A to především proto, že jsme udělali něco nejenom pro sebe, ale i pro přírodu jako takovou.

Bio postřiky a hnojiva

Někdy je třeba si proti škůdcům a chorobám pomoci, nejde jen dát do záhomu aksamitník. Ale i tak jde to bez chemie. Na trhu je již několik přípravků na přírodní bázi, které v sobě nemají žádnou chemii a tudíž mají 0 dní ochranou lhůtu a neškodí nám, ale jen škůdců.

Nejvíce jsou rozšířené přípravky od firmy Neudorff a nejznámější je přípravek Ferramol.

Ferramol - granule proti slimákům

Ferramol

 

Ferramol je vysoce účinný granulovaný přípravek pro likvidaci slimáků na zahradě. Tento přípravek můžete bezpečně použít pro ochranu různých plodin, jahodníku a okrasných květin. Velkou výhodou přípravku Ferramol je, že ohrožuje pouze slimáky, o své domácí mazlíčky a jiná zvířata a užitečné organismy se bát nemusíte.


Dávkování a aplikace

dávkování: 5 g/m2 rozhodit. Toto množství odpovídá cca 1 vrchovaté čajové lžičce.

Důležité je granule rovnoměrně rozsypat a netvořit hromádky.

Jak je názorně uvedeno na etiketě, není vhodné aplikovat Ferramol v hromádkách nebo kroužcích. Pokud se slimák tímto kruhem prokouše, vytvoří tím stezku pro své kolegy. Je nutné rozhodit Ferramol rovnoměrně po záhonu.

ochranná lhůta: 0 dní

Ochrana domácích zvířat

Při náhodném požití není nebezpečný pro domácí zvířata (psy, kočky), ani pro jiná zvířata ( ježky, žížaly, včely, ptáky) a jiné užitečné organismy.

Účinná látka přípravku Ferramol

Účinná látka - fosforečnan železitý ( 9,9 g / kg ) běžně se vyskytující ve volné přírodě.
Přípravek Ferramol si můžete objednat ve třech různých baleních:

 

 

Rock Effect Agro Natura 100 ml

 

Koncentrát na bázi přírodních látek s insekticidními účinky, účinkuje na mšice, molice, svilušky. Přípravek vhodný k ochraně rostlin na přírodní bázi. Vhodné pro ekologické zemědělství.

Účinnou látkou je pongamový olej.

Přípravek se používá ke zvýšení obranyschopnosti rostlin. Účinkuje na mšice svilučky třásněnky červce (puklice). Má protipožerový efekt. Účinkuje i na přezimující stádia škůdců – vhodný jako preventivní postřik na jaře (aplikace únor, březen)

 

Účinnost na škůdce

Účinnost účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce – puklice – včetně jejich přezimujících stadií, na korovnici kontaktní účinek s protipožerovým efektem (rostliny škůdcům nechutnají) pro papriky, rajčata, okurky, tykve, bob, jádroviny, peckoviny, okrasné rostliny, bylinky, angrešt, rybíz, vinnou révu, jehličnaté dřeviny a chmel

  • neškodí užitečným organismům

 

Balení: 100 ml

 

 

 

 

 

NATURA Organické trávníkové hnojivo 8 kg

NATURA Organické trávníkové hnojivo 8 kg

 

Agro NATURA Organické trávníkové hnojivo je unikátní přírodní organické hnojivo ve formě granulek s dlouhodobým účinkem, určené pro všechny typy trávníků.

Výrazně podporuje tvorbu hustého zeleného trávníku, a tím potlačuje růst plevelů a mechů. Díky přírodnímu složenínehrozí popálení trávníku, neškodí domácím mazlíčkům ani užitečným organismům.

Základem organického hnojiva NATURA je drůbeží podestýlka s přídavkem melasy a melasové výpalky

  • hnojivo zvyšuje biologickou aktivitu půdy
  • poměr živin N-P-K (5-3-8)
  • snadná aplikace rozhozem (1x měsíčně) – ručně nebo pomocí rozmetadla na oschlý posečený trávník
  • vydatnost 8 kg balení je 160 – 800 m2

 

 

 

 


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz