Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

 1. Úvod
 2. Rady a tipy
 3. Návody, rady a tipy
 4. Jarní údržba trávníku

Jarní údržba trávníku

Od vertikutace, přes jarní výživu a dosev trávníku. Nastartujte trávník po zimě! S jarní údržbou trávníku začneme, až když roztaje poslední sníh a trávník rozmrzne a oschne a trávník začne růst. 

Jeden hezký víkend ještě jaro nedělá, jen nás pěkně navnadí. S trávníkem se vyplatí být trpělivý. Nechte trávník po zimě pořádně vyschnout a s jeho údržbou počkejte až bude delší dobu přes den tepleji ( 10 a více stupňů ) a v noci nebudou mrazíky. Zatím se pořádně připravte.

Jarní příprava

Pro jarní údržbu dubou potřeba dva stroje ( vertikutátor a sekačka ), dále pak rozmetadlo hnojiv nebo posypový vozík. Nějaké travní osivo na dosev a hnojivo na první jarní hnojení ( podrobněji v další části článku ), křemičitý písek. A samozřejmě hrábě a pracovní rukavice:-)

U strojů zkontrolujte stav jejich provozních kapalin. U vertikutátorů stav nožů. U sekačky nechte nůž před prvním sekáním řádně naostřit. Kvalita sečení určuje celkovou kvalitu okrasného trávníku.

Pokud plánujete nákup nového vertikutátoru nebo sekačky, podívejte se na naše webové stránky o vertikutaci a o sekačkách, kde naleznete různé tipy pro jejich výběr a představení mnoha modelů sekaček a vertikutátorů:

V případě, že chcete na zahradě provádět nějaké úpravy nebo zakládat nový trávník či nový okrasný či užitkový záhon, je nyní ideální čas na naplánování. Na zahradě by do sebe mělo vše zapadat. Plánujte zahradu jako celek, jednotlivé dílky musí do sebe zapadat, jako skládačka. Zahrada bude lépe vypadat a zároveň si usnadníte její údržbu.

Nejprve stručně. Podívejte se na infografiku o jarní údržbě trávníku:

Infografika - Jarní údržba trávníku

( pokud se infografika sama nezobrazí, klikně zde, a infografika se zobrazí v novém okně )

 

 

 

 

 
 

Verikutace trávníku

Základem jarní údržby je vertikutace. Vertikutace patří spolu se sečení, zálivkou a hnojením k základním činnostem při údržbě trávníku. proč se provádí? Jak a čím se provádí? Jaký má efekt pro trávník, kdy se provádí a co po ní následuje?

Odstranění plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku, to jsou hlavní cíle pro provedení vertikutace.

Vertikutace trávníku

U okrasných a užitkových trávníků se provádí vertikutace dvakrát ročně. V jarním a podzimním termínu. Jarní termín je ideální v období konec března až konec dubna. Podzimní termín je na přelomu srpna a září – až konec září.

Více o vertikutaci trávníku naleznete zde: Travnik-vertikutace.cz

Po vertikutaci následuje dosev trávníku a přihnojení. V případě potřeby je vhodné udělat pískování: 

Pískování trávníku

Pískování je vpravení bílého křemičitého písku do travního porostu za účelem zkvalitnění půdy ( vegetační vrstvy ).

Pískování výrazně zlepšuje vegetační vrstvu trávníku, zlepšuje její půdní strukturu, zvyšuje propustnost vody a živin. Zrychluje osychání trávníku po dešťových srážkách. Pískování také výrazně omezuje tvorbu plsti a mechu.

Pro pískování trávníku se používá křemičitý písek zrnitosti 0,25-2 mm. Pískuje se 1x ročně, nejlépe po vertikutaci v dávce 4-9 l/m2.

Pískování se provádí u větších ploch speciálními stroji, u menších ploch je vhodné použít aplikační vozíky a rozmetadla hnojiv. Písek je nutné rovnoměrně rozprostřít po ploše trávníku, ale tak, aby nedošlo k úplnému překrytí trav! Písek lze úspěšně srovnat smykováním, na menších plochách hráběmi.

 Dosev a opravy trávníku

Při jarní obhlídce trávníku zjišťujeme jeho stav a míru poškození po zimě. V trávníku se objevují mezery a holá místa vzniklá jako důsledek vyzimování vlivem houbových chorob. Holá místa také vznikají jako důsledek mechanického poškození a nadměrné zátěže. Velké mezery v trávníku se objeví také po vertikutaci, kdy z trávníku odstraníme mech a stařinu.

Pokud jsou tato místa větší než dlaň ruky je třeba provést přísev trávníku. Trávník má sice schopnost, díky odnožování, zatahovat menší místa, ale nelze to přeceňovat a musíme trávníku pomoc.

Termín pro dosev trávníku

Ideálním termínem pro dosev a obnovu trávníku je časné jaro začátkem dubna. Je to těsně před začátkem intenzivního růstu stávajících trav. Nové osivo „má čas“ vzejít a vzrůst. Konkurence je menší a tím je úspěšnost dosevu větší. Dalším vhodným termínem je přelom srpna a září. Minimální výsevní množství je 20g/m2.

Odbornou terminologií je cílem přísevu ( dosevu ) zvýšení pokryvnosti travního drnu.

Lokální opravy trávníku

Menší poškození trávníku můžeme opravit následujícím velmi jednoduchým postupem:

 1. Mělce nakypříme povrch půdy hráběmi
 2. lehce doplníme substrát
 3. urovnáme
 4. vysejeme osivo a mělce zapravíme. Povrch je vhodné mírně utužit
 5. následně zavlažíme.

Po doplnění zeminy je vhodné použít trávníkový substrát. Je namíchán přímo pro trávník, obsahuje písek a tím zároveň zlepšujete půdní profil.

Pro lokální opravy jsou na trhu k dostání různé sady, které obsahují osivo, hnojivo a substrát. Můžeme doporučit Trávníkovou náplast 3v1 od Florie a Reparatur - Set pro opravu trávníku R-RS od WOLF-Garten

Trávníkovou náplast 3v1

Rychlá oprava poškozeného trávníku ve 3 krocích a pomocí jediného výrobku. Hnojivo, osivo, obohacený substrát obsahuje rychle rostoucí semena trav – nový trávník vzklíčí již do 14 dnů hnojivo dodá nově rostoucím travám dostatek energie – zrychlí jejich růst speciální substrát z kokosové rašeliny společně s AQUA Cellem ® je spolehlivou zásobárnou vody – zadržuje vodu v blízkosti klíčících trav balení 1 kg vystačí na opravu 2 m2.

Floria Trávníková náplast 3 v 1

Reparatur - Set pro opravu trávníku R-RS

Natur Bio Set pro opravu trávníku je výsledkem nejnovějších výzkumů WOLF-Garten. Byl vyvinut k splolehlivému a uživatelsky přívětivému ozdravení menších poškozených míst trávníku.

Jednoduché: VYSET-ZALÍT-HOTOVO!

Díky obalení přírodní a trvale udržitelnou směsí jílu a škrobu je tak kvalitní travní osivo WOLF-Garten dokonale chráněno proti vyplavení, zaschnutí a ptačímu vyzobnutí. Díky vysoké schopnosti obalu absorbovat vodu mohou být intervaly zavlažování prodlouženy a spotřeba vody se tak ve fázi klíčení citelně sníží. Vyšší hmotnost takto obalených semen vede k lepšímu kontaktu s půdou a tím i k spolehlivému klíčení. Jílový obal zamezí vyzobnutí.

Plošná obnova ( přísev ) trávníku

Trávník na krátko posekáme, velmi důkladně vyčistíme trávník od vegetačních zbytků , odumřelého trávníku a mechu. Nejvhodnější je provést toto vyčištění vertikutací. Trávník vyčistíme a zároveň lehce nakypříme vrchní vrstvičku půdního profilu.

Pokud potřebujeme vylepšit půdní profil provedeme pískování.

Vysejeme osivo a lehce pokryjeme plochu trávníkovým substrátem nebo humózním substrátem. A zavlažíme.

Jakou směs použít při větších dosevech? Doporučení je použít travní směsi s názvem obnova nebo regenerace. Jsou to travní směsi, které obsahují větší množství jílku vytrvalého a doplňkově kostřavy červené. Vyznačují se rychlým klíčením, vzcházením a růstem.

Pro exclusivní špičkové trávníky se doporučuje dosev stejnou travní směsí z jaké byl trávník vyset, aby byly všechny komponenty směsi stejné. Protože do směsí se dávají různé odrůdy jílku a kostřav a tyto jednotlivé odrůdy se mohou jemně lišit v barvě. Zkrátka zelená může mít několik odstínů a na větší ploše trávníku by mohl být barevný rozdíl vidět a trávník by mohl vypadat flekatě.

Jarní trávníková hnojiva

Tyto hnojiva obsahují hodně dusíku a něco fosforu a draslík. Například složení Springu ( NPK 25-5-9 ). Na jaře je potřeba hlavně dusík. Nastartuje růst. Později by se měl přidat draslík...

Jaké živiny potřebuje trávník? Je stručně popsáno v článku: Jak vybrat hnojivo. V článku jsou i další tipy pro správný výběr hnojiva pro trávník.

Tyto jarní hnojiva použijeme pro první přihnojení trávníku. Krásně nám pomohou trávník nastartovat v jeho růstu. Pro přesnou a rovnoměrnou aplikaci trávníkových hnojiv je třeba vždy použít rozmetadel nebo aplikačních vozíků.

Garden Boom SpringEurogreen Spring P56LX-MU800 Wolf-Garten

K nejoblíbenějšín jarním hnojivům se řadí:

Garden Boom Spring a Eurogreen Spring P56.

Některá hnojiva mají univerzálnější charakter využití a složení živin. Ty můžeme využít k několika aplikacím v průběhu celé sezony, jen na podzim aplikuje speciální podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V této kategorii je velmi oblíbené hnojivo LX-MU 800 od Wolf-Garten, patří k nejprodávanějšímu hnojivu v shopu.

Startovací trávníkové hnojivo

Tento typ hnojiva má upravené složení živin pro použití při výsevech a dosevech trávníku.

První týdny po vyklíčení jsou zvláště důležité pro váš nový trávník. Nyní se rozhoduje, zda se mladé rostlinky vyvinou ve zdravý, rostoucí trávník nebo se změní v nezapojený trávník plný holých ploch. 

Starovací hnojivo je speciálně vyvinuté hnojivo pro rychlý a silný vývoj trávníku. Zvláštní složení živin s vysokým podílem fosforu napomáhá mladým rostlinkám k rychlému zakořenění a stimuluje je k rychlému odnožování a uvolňuje rychle využitelný dusík a tím nastartuje trávník k růstu. Při dosevu pomáhá novým travám v konkurečním boji proti stávajícím rostlinám. Hnojivo je ideální rozhodit společně se substrátem.

Jarní plísně a choroby trávníku

Na jaře se velmi často vyskytuje poškození od plísní. Ano, itrávník trpí různými plísněmi a chorobami. Na jaře je to nejčastěji plíseň sněžná. 

Správné názvosloví je:

 • česky: Sněžná světlorůžovitá plísňovitost trav
 • latinsky: Monographella nivaliss ( Schafnit ) E. Müller var. nivalis 1977 
  Microdochium nivale ( Fr. ) Samuels et Hallet 1983 var.nivale 
 • anglicky: pink snow mold 

Jak se plíseň projevuje? Původce vyvolává skvrny nepravidelného tvaru a velikosti, dobře patrné zejména po sejití sněhu. Typické je bílé nebo narůžovělé mycelium. Často je povrch potažen jemnou pavučinou, zejména po ránu. Travní drn je zhnědnutý, nadzemní hmota odumřelá, regenerace je velmi špatná. 

Základem ochrany je prevence, nejdůležitější je zbavovat trávník vegetačních zbytků ( hrabání, vertikutace ) a pravidelné a vyvážené hnojení trávníku. Pokud je velký tlak plísně pomůžeme si postřikem. 

Ochrana proti plísni sněžné - chemické postřikem

Používá se postřik fungicidem - přípravkem proti houbovým chorobám a plísním. Jako účinné látky účinné proti tomuto onemocnění jsou v odborné literatuře uváděny například:

anilazin, benomyl, carbendazim, prochloraz, fenarimol, propiconazole, mancozeb, fenpropimorph + kresoxim-methyl, iprodione, Thiophanate-methyl a nejpoužívanější azoxystrobin. 

V České republice bohužel není zaregistrovám v současné době žádný přípravek přímo proti plísni sněžné pro použití v trávníku, který můžete použít na zahradě. Nicméně jsou v ČR prodávány přípravky obsahující výše zmíněné účinné látky:

 • azoxystrobin - Ortiva, Amistar, Quadris
 • kresoxim-methyl - Discus
 • fenpropimorph - Tango super
 • iprodione - Rovral flo, nově Rovral Aquaflo ( od roku 2013 )
 • mancozeb - Novozir, Dithane
 • propiconazole – Bumper 25 EC 
 • thiophanate-methyl – Topsin M 500 SC 
 • nebo biologický přípravek Polyversum

  a jiné. Jedná se o přípravky, které se používají v zemědělství do obilnin a jiných plodin.

 V menším balení jsou k dispozici přípravky Rovral nebo Ortiva.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz