Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Návody, rady a tipy
  4. Problém ježatky a lipnice roční v okrasném trávníku

Problém ježatky a lipnice roční v okrasném trávníku

I tráva v trávníku může být plevelem. A pokud to je ježatka nebo lipnice roční může to být docela problém. V čem? Tráva v trávníku plném trav se špatně likviduje. Projděte si celý článek, kde vše blíže popisuji.

Tráva jako plevel

Krásný zelený trávník může narušit jiná tráva. Jako by tam nepatřila. Působí svým trsem jako velmi rušivý element. Chyba není je ve vzhledu, ale také v kvalitě trávníku. Je to ježatka kuří noha nebo lipnice roční.

Nejen, že tyto plevelné trávy kazí celkový vzhled trávníku, ale navíc velmi travinám konkurují a vytlačují je z trávníku.

Do trávníku se tyto plevele dostanou substrátem ( navezená hlína, ne z koupeného substrátu ) nebo trusem od ptáků, případně větrem z okolních pozemků. Nejdříve si lipnici roční a ježatku kuří nohu představíme a následně se podíváme na možnost či nemožnost jejich likvidace v okrasném trávníku.

Lipnice roční

Lipnice roční

Lipnice je často součástí smění pro okrasný trávník, ale pozor to jsou odrůdy lipnice luční. My dnes mluvíme o jednoleté Lipnici roční, a to je plevel. Do trávníku nepatří.

Lipnice roční (Poa annua) je drobná, trsnatě rostoucí tráva. Jednoletá, nevýběžkatá, trsnatá tráva se stébly vysokými jen 5 až 25 cm a jemnými svazčitými kořeny.

Lipnice se rozmnožuje pouze generativně semeny (obilkami). Proto je důležité zabránit jejímu vysemenění a podniknout kroky k jejímu vyhubení včas.

Ježatka kuří noha

Ježatka kuří noha

Ježatka kuří noha je travina z čeledi lipnicovitých, jednoděložná rostlina jejíž růst je trsnatý, rozmnožuje se semeny.

Důležité je, že je to jednoletá rostlina. Má ráda teplo, ale zimu nevydrží. Bohužel vydrží semena půdě, kde si může udržet klíčivost až šest let.

Nebezpečí ježatky v trávníku spočívá v jejím agresivním trsnatém růstu, kdy vytlačuje ostatní traviny. Velké škody dokáže napáchat zejména v mladých výsevech. Ježatka v trávníků se úporně "brání posekání". Její vzrůst se vždy přizpůsobuje dané kultuře v které roste. Například v trávnících je její růst spíše plazivý.

Likvidace postřiky

Ježatka kuří noha je jednoděložná rostlina, jako ostatní trávy obsažené v travních směsích. Z tohoto důvodu, klasické postřiky proti plevelům ( Bofix, Travin Dicotex ) v trávnících, ji nehubí. Tyto přípravky hubí pouze dvouděložné plevele ( sedmikrásky, pampelišky ...).

Částečně lze použít přípravky Puma Extra a Duke. Bohužel to má své ale a velká omezení.

Na ježatku lze částečně použít přípravek Puma Extra. Někde je v literatuře nebo od trávníkářů doporučována.

Ale pozor! Přípravek není 100% selektivní k ostatní travinám. Může dojít k poškození trávníku!

V mladém stádiu ničí lipnice a jiné druhy trav. Odolné jsou pouze jílky, které jsou již dobře vyvinuté. Pumu Extra lze také použít do semenných porostů Kostřavy červené.

Puma Extra není v oficiální distribuci pro hobby použití, je k použití pouze pro profesionální použití. Tzn. že pro její nákup a následné použití musíte mít speciální školení a certifikát, bez kterého Vám distributor přípravek Puma neprodá.

Přípravek Duke

Duke je postřikový herbicidní přípravek ve formě emulze typu oleje ve vodě. 
Je učinný na plevele: ježatka kuří noha, chundelka metlice, oves hluchý, psárka plní,  béry, rosičky, lesknice, proso, čirok halepský.

Aplikaci provádějte pouze na trávník starší 6 týdnů od výsevu. Aplikaci je dobré provádět na suchý porost a po aplikaci by nemělo 2 hodiny pršet. Aplikaci je nutné provádět přesně bez většího překrývání.

Duke je registrován na použití do porostů jílku vytrvalého a do semenných porostů kostřavy červené. Z toho je patrné jisté omezení. Ne všechny trávy mu dokáží odolat a může trávník poškodit. Aplikace se pravděpodobně vyplatí při silném výskytu ježatky, ale malém výskytu je vhodnější a k trávníku šetrnější mechanická likvidace ježatky. Vhodné je vyzkoušet si přípravek Duke je na části trávníku, kdy zkusíte odolnost trávníku vůči tomuto přípravku

Před použitím jakéhokoliv postřiku si vždy pečlivě přečtěte etiketu přípravku a postupujte dle doporučení. Nepřekračujte doporučené dávkování. Přípravky aplikujte postřikovačem.

K další nevýhodě přípravku Duke je jeho dostupnost. Přípravek není v běžné hobby distribuci a balení. Nejmenší balení je 5 litrový kanystr v ceně přes 5 000 Kč, který je distribuován jen ve specializovaných prodejná postřiků pro zemědělce.

Vhodné je tedy objednat si postřik plevelů v trávníku od specializované firmy, které tyto postřiky používají a likvidaci nežádoucích plevelů v trávníku dělají jako službu. Nebudete muset obtížně shánět postřik a postřikovač.

Likvidace mrazem

Ježatka kuří noha je jednoletá rostlina. Ježatka je citlivá na mráz. Mráz přes zimu rostliny ničí, na jaře je trávník nutné dosít. Semena v půdě si udržují klíčivost 2-6 roků. Semena mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou. Obilky jsou rozšiřovány různými způsoby, nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy,větrem, balíčkovanou sadbou, závlahovou vodou apod.

Likvidace bodovou aplikací

Jednotlivé trsy ježatky lze likvidoval bodovou aplikací " totálních herbicidů" ( Roundup apod. ) a následně po uhynutí rostliny provést dosev trávníku. Bodová aplikace se provádí speciálním aplikátorem ( protiplevelná hůl ), případně lze aplikovat Roundup nebo jiný podobný přípravek štětečkem na list plevele ( aplikuje se přímo koncentrát, vhodné pro menší plochy ). Při bodové aplikaci se v trávníku pohybujte velmi opatrně, aby jste na botách neroznesli čerstvě aplikovaný přípravek po celém trávníku. Na trávníku se volně pohybujte až po úplném zaschnutí přípravku.

Roundup nesmí zasáhnout trávník, jinak dojde k jeho z ničení! V žádné případě neaplikujte plošně!

Likvidace Lipnice roční

Její likvidace je bohužel velmi nesnadná, podobně jako u ježatky, jde o trávu v trávě a nejsou proti ní postřiky.

Odborné literatuře se uvádí možnost likvidace lipnice roční přípravky s účinnou látkou ethofumesate. Ale tato látka poškozuje kostřavy a psinečky a samozřejmě také lipnici luční, tu lepší příbuznou, kterou v trávníku chceme. Přípravky se dají aplikovat pouze do porostů složených pouze z jílků. A to bohužel okrasný trávník není.

Lipnice roční také velmi často roste v dlážděných chodnících, na dvorech i v podél cest, tak nemusíte bát ji zlikidovat nějakým "totálním" neselektivním herbicidem. Při aplikaci pozor, aby jste nezasáhli okolní záhony a rostliny!

Lipnice roční navíc celkem odolává nižší seči a sešlapání. Pro likvidaci lipnice roční platí vše více uvedené jako pro ježatku.

Nejúčinnější je mechanické nebo ruční vytrhání jednotlivých trsů a hustý trávník.

Podobně jako ježatka, tak i lipnice roční hůře snáší mráz a zimu, ale na zimu je odolnější než ježatka.

Prevence

Nejúčinnější prevencí proti výskytu jakýchkoliv plevelů v trávníku je silný a hustý trávník, který dokáže plevelům konkurovat a není v něm pro ně místo.

Proto trávník pravidelně přihnojujte, provádějte vertikutaci a odstraňujte travní plst a ihned, jak v trávníku objevíte slabší místo nebo holé místo trávník opravte a proveďte dosev.

Tipy pro správnou aplikaci přípravků proti plevelům

  • Před aplikací si vždy přečtěte etiketu ( návod ) přípravku
  • Dodržujte předepsané dávkování
  • Používejte přípravek dle doporučení v etiketě
  • Myslete na své zdraví a na přírodu
  • Používejte postřiky jen když je to nutné

Více informací přípravcích pro ochranu rostlin před škodlivými činiteli, jejich použití, jejich etikety a přehled všech použitých přípravků najdete na stránkách UKZUZ.

 

Více o správné aplikaci si přečtěte v článku: Pozor při aplikaci postřiků na zahradě.

Přehled selektivních přípravků do trávníku a jejich využití v okrasném trávníku si projděte zde: Jak vyčistit trávník od plevele.

Tento článek je rozšířenou aktualizovanou verzí článku z magazínu Rosmarinus.cz. Internetového magazínu pro dům, hobby a zahradu. Podívejte se na Rosmarinus.cz >>

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz