Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

 1. Úvod
 2. Rady a tipy
 3. Návody, rady a tipy
 4. 3 tipy pro podzimní údržbu trávníku

3 tipy pro podzimní údržbu trávníku

Podzim je, pokud se podaří počasí, velmi krásné období sklizně, plné různých barev, padajícího listí, ranní mlh a poletujících pavučin. Na zahradě můžeme obdivovat barvy, při teplých odpolednách ještě něco dobrého ugrilovat, ale čeká nás ještě nějaká práce …

Ať již máte na zahradě jen trávník nebo také okrasné dřeviny, je třeba je připravit na zimu.

Září a říjen, jsou dva důležité měsíce v přípravě trávníku na dobré přezimování. Snažte se zvládnou tři následující činnosti. Trávníku to velmi pomůže:

 • vertikutaci
 • speciální podzimní výživu
 • postřik proti chorobám

Ano, pokud splníme tyto tři podzimní úkoly zajistíme trávníku dobrou přípravu na zimu a na jeho úspěšné přezimování. Na rovinu je třeba říci, že přezimování strašně závisí na nadcházející zimě a jejím průběhu, ale dobrá podzimní péče je skvělá a velmi často účinná prevence.

Vertikutace vyčistí trávník, speciální podzimní výživa dodá trávníku ty správné vitamíny a postřik proti chorobám zajistí prevenci proti napadení. Lze ale také vysít nový trávník nebo dokonale připravit pozemek pro jarní výsev trávníku.

Podzimní vertikutace trávníku

Vertikutací vyčistíme trávník od vegetačních zbytků a plsti. Nechte svůj trávník nadýchnout.

 

Vertikutace trávníku

Vertikutace patří k základním úkonům při údržbě trávníku. Má dva hlavní termíny: jaro / duben – květen ) a podzim ( září ).

Na jarní termín si většina zahrádkářů již zvykla. Ale i na podzim je potřeba provést vertikutaci.

Proč? Vyčistíme trávník od nahromaděné plsti a vegetačních zbytků, které se v průběhu jara a léta v trávníku usadily. Sekačka vše z trávníku sebere. Plsť je totiž ideálním místem pro výskyt chorob a jejich útočištěm před nepříznivými podmínkami v zimě. V plsti zárodky chorob přečkají zimu.

Ideálním termínem pro podzimní vertikutaci je počátek září. Kdy jsou ještě příznivé klimatické podmínky a trávník po vertikutaci má možnost rychle z regenerovat. Po vertikutaci az pěkného podzimního počasí můžete také trávník dosít.

Vertikutací ale čištění trávníku před zimou nekončí. Až do začátku zimy je důležité neustále z trávníku vyhrabovat spadané listí, zbytky ovoce a větvičky.

Chcete se o vertikutaci dozvědět více? Chcete tip na dobrý vertikutátor? Vše o vertikutaci trávníku a vertikutátorech naleznete na speciálním webu www.travnik-verikutace.cz 

Trávník by měl být na zimu dokonale vyčištěný. Toto je hlavní preventivní krok pro úspěšné přezimování trávníku. Dále následují vitamíny, správné podzimní trávníkové hnojivo.

Podzimní trávníkové hnojiva

Výživa trávníku na podzim se liší od průběhu sezony, a to hlavně ve složení použitého hnojiva. Na jaře potřebuje trávník více dusíku pro rozvoj a podporu růstu, trochu drasla a fosforu. V průběhu sezony se poměr dusíku a draslíku vyrovnává. Na podzim je to naopak. Draslík má navrch. V podzimních trávníkových hnojivech převládá draslík, nejčastěji ve formě K2O.

Proč draslík?

Draslík řídí buněčnou stavbu rostlin. Vysoký obsah draslíku v podzimním trávníkovém hnojivu dodá trávníku:

 • schopnost lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům
 • odolnost proti vymrzání a napadání houbovými chorobami.

Podzimní hnojiva mají ve svém složení samozřejmě i něco dusíku, rostliny trav musí stále růst. Většinou také obsahují hořčík a síru. Hořčík podporuje fotosyntézu a obsah síry v hnojivech pomáhá k tvorbě bílkovin. Aplikace se provádí od poloviny září do začátku listopadu dle vývoje počasí a použitého hnojiva.

Nezapomeňte na přesnost a rovnoměrnost aplikace. Pro aplikaci použijte rozmetadlo hnojiv nebo aplikační vozíky. Zajistíte tak rovnoměrné a přesné dávkování. Dejte trávníku ten správný vitamín před zimou a on se Vám na jaře odmění.

Vybrat podzimní hnojivo pro trávník >>

Postřik proti houbovým chorobám

Postřik je velmi dobrý preventivní zásah proti houbový chorobám, respektive proti přezimování jejich zárodků a mycelií. Jedná se zejména o u nás nejznámější a nejrozšířenější chorobu trávníku: Sněžná světlerůžová plísňovitost trav. Jinak též známá pod názvem plíseň sněžná. Tím, že jsme vyčistili trávník od plsti jsme učinili první krok v prevenci a postřik by měl následovat.

Pro postřik se využívají přípravky s účinnou látkou azoxystrobin nebo iprodione. Postřik se provádí ke konci vegetace. Doporučují se dva postřiky v rozmezí 14-20 dní. Ideálně při teplotách nad deset stupňů.

Závěrečné shrnutí

Na závěr si vše shrneme.

 • Vyčistíme trávník od všech vegetačních zbytků
 • zajistíme trávníku správnou výživu
 • dopřejeme mu preventivní postřik proti chorobám.

Tím připravíme trávník na zimu a budeme se těšit na jaro :-) Podobně lze postupovat i u ostatních rostlin na zahradě. Draslík pomáhá lépe snášet stresové podmínky a pomáhá k vyzrávání rostlin. Proto pečlivě vybírejte podzimní hnojiva i pro okrasné rostliny. U rostlin se vertikutace neprovádí, ale je nutné na podzim očesat všechny shnilé plody a odstranit napadené a poškozené větve. Také u stromů můžete udělat postřik před zimou, například mědnatými přípravky, je to taková dezinfekce.

Přes zimu pak nechte zahradu odpočívat, omezte pohyb po trávníku na minimum a těšte se na jaro až vše zase krásně začne pučet, růst a rozvíjet se.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz