Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

 1. Úvod
 2. Rady a tipy
 3. Travní osivo
 4. Jak vybrat správnou travní směs
10.05.2017
Travní osivo

Jak vybrat správnou travní směs

Jak vybrat travní směs

Správně zvolená travní směs je základem pro úspěšné založení okrasného trávníku, jeho vitalitu, pěkný a zdravý vzhled a jeho následnou snadnou údržbu.

Okrasný trávník na zahradě můžete založit výsevem nebo koupit hotový trávník a položit travní pásy.

Pro výsev hovoří menší časová náročnost, nižší pracnost a nižší finanční náklady. Po výsevu musíme ale 4-5 týdnů čekat než se nový trávník plně zapojí. Naopak trávník založený pokládáním hotových travních pásů můžeme využívat teměř okamžitě, buhužel je to za výrazně vyšší cenu, větší časovou náročnost a pracnost.

Pro úspěch s trávníkem nestačí jen koupit směs ( jakou? čtěte dále ... ) nebo travní koberec. Důležité je vše správně naplánovat. Ne, nedělám si legraci. Bohužel je třeba plánovat.

Trávník je součástí celé zahrady, vše musí do sebe zapadat. Tvar trávníku, jeho využití, okraje trávníku, celkový pohyb po trávníku ... 

Jaký chcete trávník?

Víte, kde bude pergola? Víte, kam umístíte bazén? Máte psa? Kde bude okrasná část zahrady a kde budete mít skleník a záhony pro jahody a zeleninu? Jak tyto otázky souvisí s trávníkem a s výběrem travní směsi?

Je to jednoduché. Musíte vědět kde a jak budete trávník zatěžovat a jak bude muset rychle regenerovat.

Pro správný výběr travní směsi jsou důležité nejen vlastnosti jednotlivých travních druhů ( popsáno níže ), ale také odpovědi na následující otázky:

 • Jak bude trávník využíván?
 • Jak budeme trávník zatěžovat?
 • Jaký bude po trávníku pohyb?
 • Bude trávník na slunci nebo ve stínu?
 • Chceme trávník spíše pro jeho krásu a estetiku nebo ho využít pro sport a zábavu?

Vypracujte si odpovědi zodpovědně.

Co vám vyšlo?  Jaký chcete trávník?

Travní směs vybírejte přesně pro vaše využití, které Vám vyšlo při vašem plánování zahrady. Chcete mít opravdu krásný trávník, který bude hvězdou Vaší zahrady? Zvolte ty nejlepší travní směsi. Levné směsi nezaručují trvanlivost porostu, mají horší vzcházení a celkově řidší vzhled. 

Je třaba si uvědomit jednu zásadní věc. Špičkový okrasný trávník vyžaduje pravidelnou péči. Je za ním mnoho hodin práce. Jeho základem je travní směs a ty kvalitnější jsou dražší. potřebuje vyživu a stroje na údržbu... , ano trávník patří k těm dražším částem zahrady. Ale dokonalost travní plochy posune celou zahradu do vyšších pater a jeho sytě zelená barva bude pastvou pro Vaše oči a vnitřní klid.

Nezapomeňte také na jednu zásdaní věc. Dokonalé osivo neexistuje. Vždy je mu třeba pomoci!

Jak se vyznat v travních směsích

Co tedy koupit? Jakou travní směs vybrat? 

Začneme cenou, ať máme tu nepříjemnou část za sebou. Kvalitní travní osivo a travní směsi jsou dražší. Při výběru nekoukejte jen na cenu. Zaměřte se hlavně na složení.

Okrasný trávník na zahradě je vždy složen z několika travních druhů. Vlastnosti jednotlivých druhů určují kvalitu travní směsi.

Nejčastěji se travních směsí využívají:

 • Jílek vytrvalý ( Lolium perene L. )
 • Kostřava červená ( Festuca rubra agg. )
 • Lipnice luční ( Poa pratensis L. )

Do některých travních směsí se využívají další doplňkové travní druhy jako je psineček obecný, kostřava ovčí, kostřava rákosovitá nebo bojínek.

Jaké jsou hlavní klady a zápory jednotlivých travních druhů:

Jílek vytrvalý

Jílek vytrvalý ( Lolium perene L. )

Jílek je velmi rozšířený a využívaný. Má sytě zelenou barvu, dobře odnožuje. Velmi rychle vzchází ( 5-8 dní po výsevu ). Je odolný proti zatížení, dobře regeneruje. Je měkký a pružný. Používá se do běžných travních směsí a směsí pro sport nebo pro dosev trávníku.

 • velká odolnost při zátěži
 • rychlé vzcházení a regenerace
 • menší vytrvalost a odolnost proti vymrzání

Kostřava červená

Kostřava červená ( Festuca rubra agg. )

Do travních směsí se používá velké množství odrůd Kostřavy červené. Kostřava je sytě zelené barvy, některé odrůdy až šedozelené barvy. Snáší nízkou seč, mírný stín, mírné až střední zatížení. Vzchází po dobu asi 14 dní. Tvoří hustý a kvalitní drn. Vhodná do rekreačních a okrasných trávníků.

 • hustý a kvalitní drn
 • snáší nízkou seč a mírný stín
 • tvorba stařiny, nutná vertikutace

Lipnice luční

Lipnice luční ( Poa pratensis L. )

Lipnice je velmi vytrvalá a výběžkatá tráva. Její vzcházení je pomalejší ( 3-4 týdny ). Později je ale konkurenčně velmi silná a odolná. Snáší nižší sečení a odolná při zátěži, dobře regeneruje. Nejčastěji se využívá do sportovních a rekreačních trávníků.

 • velmi vytrvalá, odolná zátěži
 • pro nízké sečení, dobrá regenerace
 • pomalejší vzcházení a zapojení v trávníku

Co z toho všeho pro nás vyplívá?

Standardní travní směsi obsahují jílek vytrvalý ( 45-55% ), kostřavu červenou, druhy výběžkaté i trsnaté ( 30-40% ) a lipnici luční ( 10-15% ). V tomto poměru jsou většinou parkové travní směsi.

Čím více ve směsi bude kostřava a méně jílku, tím bude trávník co se týče vzhledu hustější a vzhledově okrasnější. Bude-li do směsi přidána kostřava ovčí ( festuca ovina ) nebo menší množství psinečku ( agrotis ) bude trávník jemnější.

Naopak větší množství jílku ( 50-60% ) a více lipnice luční zajistí trávníku odolnost, takové směsi se využívají pro zatěžované okrasné trávníky a sportovní plochy.

Pokud bude ve směsi převládat jílek ( nad 60% ) půjde pravděpodobně os měs na rychlý dosev, protože jílek vytrvalý velmi rychle vzchází.

Na co si dát pozor

Není jílek jako jílek a není kostřava jako kostřava. Zejména u levnějších směsí se využívají levnější odrůdy od jednotlivých druhů. Ve směsi je většinou jílek vytrvalý, jeho levnější varianta je jílek mnohokvětý, který sice rychle roste a pak musíte počíta s tím, že vyprodukuje velmi mnoho zelené hmoty, kterou budete muset sekat a následně řešit co s ní.

Levnější variantou kostřavy červené je kostřava rákosovitá ( festuca arundinacea ). Ta dobře snáší nepříznivé podmínky jako je sucho, horko, ale nesnáší nižší sečení a vytváří nevzhledné velké a obtížně odstranitelné trsy.

Jaké směsi doporučujeme

Zde, na svet-travniku.cz, doporučujeme kvalitnější travní směsi osvědčených výrobců Eurogreen, Wolf-Garten, Bruno Nebelung nebo Garden Boom. Ze známých značek je možné také doporučit značku Barenbrug, od českých osivářů například Modrou řadu od Seed Service.

Proč zrovna doporučuje Wolf-Garten a Eurogreen? Obě společnosti patří k leadrům trhu, nabízejí kvalitní travní osiva dlouhodobě a věnují se výzkumu. 

Travní osivo WOLF-Garten se vyznačuje nejvyšší čistotou, klíčivostí a minimálním množstvím cizích trav a plevelů, mnohem více, než je zákonem stanoveno.

Pouze vysoce kvalitní trávníkové směsi obsahují nejkvalitnější odrůdy trav, které jsou odolné vůči zatížení a nemocem. Jak osivo pomůže? Kvalitní osivo podpořené pravidelnou výživou a údržbou vytváří hustý a vitální travní porost, který snáze konkuruje plevelům a mechu a snadněji odolává tlaku houbových chorob.

Více o travních směsích Wolf-Garten a jejich rozdělení si přečtěte v samostatném článku: Travní osivo a travní směsi Wolf-Garten

Velkou výhodou značky Eurogreen je, ža mají vlastní výzkum, nejde jen o firmy, které kupuje a míchá osivo, ale sama se podílí na vývoji a šlechtění nových odrůd osiva pro trávník. Zároveň provádí služby při zakládání trávníků a spolupracuje s firmami, které zakládají a pečují o golfová, fotbalová a jiná sportovní hřiště. Má tak ihned odezvu z praxe. To vše se promítá do kvality jejich osiv

U osiv Eurogreen patří k nejoblíbenější řada Rasana, která přináší na trh travní směsi vysoké kvality, čistoty, jistoty při vzcházení a konečného vzhledu trávníku, za přiměřenou cenu. Travní směsi jsou navíc ošetřena technologií Proradix turf a HeadStart.

 Co je Proradix a Headstar a jak se rozdělují travní směsi Eurogreen si přečtěte v článku: Travní směsi Eurogreen

 

Věřím, že jsem Vám pomohl s výběrem travní směsi pro Váš nový trávník.

Kam dále?

Přečtěte si také:

Jak vybrat správné trávníkové hnojivo

Jak aplikovat hnojivo Travin

 

Travní směsi a osivo si objednejte zde: >> Travní směsi a osiva

 

 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz