Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Splňujeme veškeré zákonné povinnosti vyžadované platnou legislativou, zejména zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR

Kompletní znění podmínek na ochranu údajů naleznete zde >

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Návody, rady a tipy
  4. Letní péče o trávník

Letní péče o trávník

Letní péče o trávník

Krásný a hustý trávník je ozdobou každé zahrady. Jak se ale o něj postarat v létě, kdy bývá suché a horké počasí, doprovázené nedostatkem srážek? Co potřebuje, jak roste?

Jak má vypadat správný trávník?

Na začátek si řekněme, jaký máme cíl. A tím je: Krásný okrasná trávník, který bude chloubou naší zahrady.

Správný trávník je vyrovnaný, jednolitý, bez prázdných míst a plevelů, má sytě zelenou barvu a tvoří hustý pažit se zdravými a hustými kořeny

 

Aby byl trávník podle naši představ, tak k tomu potřebuje zejména vodu, vzduch, živiny a pravidelné sečení. Je to jednoduché, že?

Správné sečení trávníku

Sekání trávníku patří k základní pracovní operaci při pěstování kvalitních trávníků. Říká se, že právě sečení dělá trávník.

Sekáním docílíme jeho pěkného vzhledu a dojmu jednolitosti. Je to prosté - sečením podporujeme odnožování trav a tím hustotu trávníku. Důležitá je pravidelnost, ostrý nůž ( Důležité také je, aby nůž sekačky byl ostrý, jinak dochází k třepení konců listů trávy a konce pak žloutnou, hnědnou a nevypadají pěkně ) a nutnost dodržovat pravidlo: nezkracovat při jednom sečení o více než 1/3 výšky.

Chcete příklad? Zde je: při výšce 6 cm sečeme na 4 cm. Výška sečení je různá, podle typu trávníku se pohybuje mezi 2 - 5 cm.

⇒ Nezkracovat při jednom sečení o více než 1/3 výšky

Tajný tip: nejšetrnější k trávníku jsou vřetenové sekačky. Chcete mít nejlepší trávník ve městě? Dodržujte vše, co si zde povíme a pořiďte si vřetenovou sekačku.

Pozor však v horkém počasí - tehdy sečeme spíše u horní hranice, tedy kolem 4 cm. Rozhodně nesečeme níže, abychom trávník tzv. neskalpovali.Je třeba si uvědomit, že v posečené trávě odebíráme mnoho biomasy a pak na vytvoření nových přírůstků musíme trávě dodat nové živiny ve formě hnojiv.

Jak na výživu trávníku

Pro letní období je výživa trávníku velmi důležitá. Pro trávník je nejefektivnější dodat živiny pomocí minerálních hnojiv. Kvalitní hnojiva obsahují všechny potřebné mikroprvky a také hořčík, který trávníku zajistí sytě zelenou barvu a síru, který podporuje zdravý vzhled travního pažitu.

Jak aplikovat?

⇒ Dodržujte rovnoměrnost a správnou dávku.

Na menších plochách si vystačíme s ručním rozhozem, na plochách větších je dobré použít posypový vozík, ruční nebo tlačené rozmetadlo, které zajistí rovnoměrnější a pohodlnější aplikaci.

Trávníkové hnojivo si vyberte zde >> kategorie Trávníková hnojiva

 trávníkové hnojivo aplikujete dle návodu, a to nejlépe na suchý trávník a ne za velmi vysokých teplot

teprve po aplikaci je potřeba trávník zavlažit - ideální je pohnojit před deštěm, protože voda uvolní živiny do půdy a zpřístupní je pro rostliny

sečení představuje pro trávník menší stres, a proto doporučujeme hnojit nejdříve 2-3 dny po sečení

Chcete rychlý efekt? Pomůžou kapalná hnojiva. Jsou skvělým doplňkem pro granulovaná hnojiva.Více si kapalných hnojivech přečtěte zde >>

Jak likvidovat plevele

Hnojením dodáme samozřejmě živiny i plevelům. Jestliže se nám začnou plevele v trávníku více objevovat, pak je nutné zasáhnout, a to použitím selektivního herbicidu.

⇒ Selektivní herbicid znamená, že jde o přípravek, který trávě neuškodí, ale plevele likviduje.

 

Vybíráme z přípravků Dicotex, Bofix nebo Plevel v trávníku STOP, které mají díky svému složení (tři účinné látky) spolehlivý účinek na všechny širokolisté plevele v trávníku.

Správná aplikace přípravků je postřikem, který provádíme minimálně 2-3 dny po sečení, protože potřebujeme, aby plevele měly vytvořeny dostatečnou listovou plochu, přes kterou se přípravek do plevele dostává.

další sečení pak provádíme minimálně 3-7 dní po aplikaci, abychom přípravku dali dostatek času prostoupit celou rostlinou až do kořenů

Pozor na vysoké teploty. Herbicid ( přípravek ) neaplikujeme za vysokých teplot (nad 25 stupňů) a za přímého slunečního svitu (na přímém slunci).

ideální je, aby zhruba 2-3 hodiny po aplikaci nepršelo a účinná látka se nesmyla

Myslete na bezpečnost Vás, dětí i domácích zvířat. Dbejte na to, aby na ošetřenou plochu neměly přístup děti ani domácí mazlíčci do doby, než plevele začnou odumírat (tedy asi týden) - nejideálnější je provést postřik a odjet na dovolenou :). Postupujte vždy dle přiloženého návodu a dodržujte dávkování.

Travin

Lze použít speciální trávníkové hnojivo Floria TRAVIN, což je komplexní prostředek, který kromě hnojiva obsahuje i selektivní herbicidy a zeolit.

Jednou aplikací dodáme trávníku nejen všechny potřebné živiny, ale zároveň jeho působením po dobu dvou měsíců likvidujeme drobné a vzcházející plevele v trávníku - dalo by se hovořit o inteligentním hnojivu, které umí rozlišit mezi plevelem a trávou

Díky třetí složce Travinu, která se jmenuje zeolit, působíme preventivně proti mechu v trávníku a zlepšujeme strukturu a vodní režim půdy.

Travin likviduje jen menší vzcházející plevele. Je ideální do dočištění trávníku od plevelů a zároveň dodáte trávníku živiny. Při velkém výskytu plevelů a pokud jsou plevele přerostlé, je nutné použít postřik, výše uvedenými selektivními přípravky.

Travin je dodáván ve čtyřech různých balení.

Travin je k dispozici a na výběr ve čtyřech variantách velikosti balení. Vybere si každý podle velikosti svého okrasného trávníku. 

Nejmenší balení je 0,8 kg, vystačí pro 26 m2, ideální pro malé zahrádky a předzahrádky. Toto balení je vybaveno jednoduchým aplikátorem. A tak jednoduše odšroubujete víko u plastové nádoby a můžete aplikovat.

Další balení je určeno pro střední velikost trávníkové plochy. Jde o balení 4 kg a 8 kg, které vystačí pro 133 m2 a 266 m2. Čtyřkilovka a osmikilovka Travinu je v praktické plastovém kbelíku, který můžete po spotřebovaání Travinu využít například pro nošení zahradního odpadu.

Největší balení je 20 kg. Je dodáváno v potištěném pevném igelitovém pytli. Dvacet kilo Travinu vystačí pro 666 m2, je tedy určené pro větší zahrady.

Přejít do shopu >> Koupit hnojivo Travin

 

Voda

Na vodu nesmíte v létě zapomenout. Na déšť se většninou nemůžete spolehnout, množství srážek není dostačující a jsou velmi nepravidelné.

Podle různých měření, zkušeností z minulosti, pozorování a vývoji teplot se v odborné literatuře uvádí, že doplňkovou závlahou je trávníku dodat až 200 litrů vody na m2 za vegetační období. Je to nějaké minimum, v praxi samozřejmě záleží na průběhu počasí, teplot, srážek v tom daném roce.

Kolik vody je tedy třeba?

Cílem závlahy není pouze zavlažit listy, ale je třeba dostat vodu ke kořenů v půdním profilu do hloubky cca přes 15 cm. Proto zavlažujeme spíše větší dávkou vody v delších intervalech. Základní dávka je cca 15-25 litrů / m2 v intervalu za 3-5 dní. Při velkých vedrech okolo 30 a více stupňů je třeba dávku zvýšit ( 30-40 l/m2 ) a interval snížit na 1-2 dny. Při delším období velkých teplot jdeme až na 50 litrů/m2. Více info v článku: Kolik vody potřebuje trávník?

 

Kam dále?

Jak vybrat správnou travní směs

3 tipy pro správný výběr sekačky

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ZAHRADNÍ NOVINKY DO E-MAILU
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách ze světa zahrad a hobby. Rozesíláme max. 2x za měsíc.

 

 

Provozovatel shopu: Michal Kudrna, Karla Veselého 587, 29306 Kosmonosy tel: 603 203 461, michal@svet-travniku.cz

IČO:76077161, DIČ: CZ7411300952, Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku

Copyright © 2000 – 2019

www.svet-travniku.cz


 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz